Ranking chwilówek internetowych
czyli szybkie i darmowe pożyczki na wyciągnięcie ręki

Czy warto pakować się w pożyczki prywatne?

pozyczki-prywatnePożyczki prywatne (społecznościowe) mogą (ale nie muszą) pasować jak ulał do powiedzenia “I wilk syty i owca cała”.
Chodzi o pożyczkę której udzieli prywatna osoba która zwłaszcza nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie. Może to być znajomy pożyczkobiorcy czy ktoś z rodziny albo osoba zrzeszona na tzw. portalu społecznościowym który pośredniczy w udzielaniu pożyczek pomiędzy osobami, tzw. pożyczek społecznościowych.

Dla pożyczkobiorcy który nie chce rujnować się pożyczką w rodzaju kredyt bez BIK z jakiejś pozabankowej firmy i nie ma możliwości otrzymać (kolejnego) kredytu gotówkowego w banku albo owszem ma taką możliwość ale szuka jeszcze tańszej opcji, zawarcie umowy pożyczki z takim prywatnym pożyczkodawcą może być optymalnym rozwiązaniem.

I da się tu pogodzić interesy obu stron, odsetki w umowie pożyczki ustalić na takim poziomie że dla pożyczkodawcy będzie to bardziej dochodowa inwestycja niż najlepsze lokaty bankowe, o ile w ogóle umieszczenie oszczędności na lokacie w banku można nazwać inwestycją.

 

Pożyczkodawca powinien jednak wziąć pod uwagę ryzyko jakie wiąże się z udzieleniem pożyczki oraz to, że windykacja należności nie zawsze jest skuteczna.

 

Optymalnie więc, powinien zabezpieczyć sobie możliwość odzyskania pożyczonych pieniędzy poprzez ustanowienie przez pożyczkobiorcę zastawu na rzecz pożyczkodawcy. Jeśli natomiast takie zabezpieczenie nie wchodzi w grę, powinien maksymalnie zweryfikować wiarygodność pożyczkobiorcy żądając przedłożenia zaświadczenia z BIK z Krajowego Rejestru Długów (tudzież dodatkowo z innego Biura Informacji Gospodarczych) oraz zaświadczenia o dochodach.

 

Warto też skorzystać z internetowej wyszukiwarki i wpisując imię i nazwisko pożyczkobiorcy sprawdzić czy aby nie pojawiają się o nim wpisy jako o dłużniku. Coraz więcej bowiem jest internetowych giełd wierzytelności z publicznie dostępnymi danymi dłużników.